Ako si nájsť prácu v Sydney?

Autor: Juraj Bakoš | 15.3.2015 o 12:56 | (upravené 15.3.2015 o 13:15) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  2015x

Máš strach, že si prácu v Sydney nenájdeš? Netušíš, ktoré zdroje na vyhľadávanie práce sú najefektívnejšie? Aké certifikáty potrebuješ na spĺňanie tej ktorej pracovnej požiadavky? Tento článok ti verím pomôže zorientovať sa a dodá viac odvahy pri hľadaní práce v Austrálii.

 

1, Znalosť jazyka, alebo byť dostatočne sebakritický (-:

Pred odchodom do Austrálie vám odporúčam overiť si vlastnú úroveň jazyka a v prípade nutnosti začať svoj pobyt jazykovým kurzom, kde sa nielen dobre otestujete, ale si aj veľmi rýchlo osvojíte angličtinu pri bežných rozhovoroch so spolužiakmi, či kamarátmi .

Nemusíte mať obavy z toho, že vaša angličtina nie je vynikajúca, lebo prácu v Sydney si nájde každý, kto má záujem pracovať. Samozrejme, čím lepšia znalosť angličtiny tým lepšia práca.

Úroveň angličtiny:

  • beginner/začiatočník - práca v kuchyni, na stavbe, záhrada, farma, upratovač/ka

  • intermediate/stredne pokročilý – práca v oblasti gastronómie ako čašník, hotelierstvo, recepčný/ná, ale aj veľmi populárna práca ako babysitter (nanny), prípadne v obchodikoch, alebo stánkoch s predajom rôznych produktov a podobne

  • advanced/pokročilý – práca na letisku, rozvoz tovaru, pomoc pri organizovaní ľudí, recepčný/ná, plavčík a iné

2, Byť na správnom mieste v správny čas, alebo ako efektívne hľadať (-:

  • Weby - keď ste sa už rozhodli s vyhľadávaním práce využiť miestne web stránky, tak určite treba surfovať na osvedčených zdrojoch, s ktorými majú skúsenosti, či už vaši kamaráti, spolužiaci, alebo spolubývajúci. Pre prísne pravidlá blog.sme nebudem uvádzať zdroje. Avšak kohokoľvek v Austrálii oslovíte, zistíte, že v 99% prípadoch dostanete rovnakú odpoveď na stránku, ktorá predstavuje široké spektrum pracovných možností a je veľmi ľahko používateľná. Okrem iného zaregistrovaním sa, (registrácia nie je povinná) získate výhodu vo forme inzercie vlastného profilu a tak si vás môžu vaši neskorší zamestnávatelia všimnúť rýchlejšie a v prípade záujmu sa vám aj ozvať.  Taký tajný tip je, ak objavíte čerstvú ponuku na stránke, ktorá sa vám páči, neobťažujte sa s posielaním formálneho e_mailu so životopisom, neváhajte a rovno zavolajte (vo väčšine prípadov uvádzajú okrem e_mailu aj telefónne čísla) a vaša šanca na úspech sa takto zdvojnásobí (-:
  • City (centrum mesta) - hlavne pre záujemcov o prácu v sektore gastronómie a služieb zákazníkom je takmer najviac pracovných príležitostí tohto druhu situovaných v samotnom srdci Sydney, a teda v centre mesta. Stačí vziať poriadny "štós" životopisov, nastúpiť na autobus so zastávkou Hyde Park (takmer z každého kúta Sydney smeruje minimálne jeden autobus na Hyde Park) a od Hyde Parku krížom cez celé mesto až po prístav Darling Harbour pokúšať šťastie v miestnych reštaurácia, coffe-shopoch, fast-foodoch, puboch, obchodoch atď.
  • RSA, White card a ďalšie potrebné certifikáty na vykonávanie práce - asi málokto je pred príchodom do Austrálie oboznámený s podmienkami pre získanie určitých prác. Austrálčania sú "blázni" do licencií a certifikátov, a preto sa môžete stretnúť s tým, že na určitý typ práce budú vyžadovať od vás certifikát alebo licenciu potrebný na vykonávanie práce. Nezaťažujte sa teda otázkou na čo sú tie certifikáty vlastne dobré, jednoducho to prijmite ako fakt a urobte si ho ešte predtým ako budete žiadať o prácu vyžadujúcu práve tento dokument. Získanie jedného certifikátu činí približne 100 dolárov a jedná sa o maximálne 3 dni trvajúci kurz (v mnohých prípadoch aj možnosť online kurzu), ktorý býva ukončený menším testom (je to úplná formalita, test aj inak nazývaný open-book už hneď napovedá, že môžete využiť všetky dostupné prostriedky na vyplnenie správnych odpovedí). V niektorých prípadoch dokonca stačí obsedieť jeden deň, zaplatiť a na konci dňa iba prevziať certifikát vystavený na vaše meno. Všetko závisí od typu práce, jej náročností a podobne. Preto neváhajte a ak si vaša práca vyžaduje certifikát, absolvujte kurz v predstihu a získajte náskok pred konkurenciou. Nižšie uvádzam tie najčastejšie požadujúce certifikáty a zoznam prác, kde tieto certifikáty požadujú.
  • RSA (Responsible Service of Alcohol) certifikát - tento certifikát potrebujú najmä záujemcovia o prácu ako barman/ka , predávači v Liquer store (predajňa s alkoholom), v mnohých prípadoch aj čašníci a ostatné práce spojené s podávaním, alebo predávaním alkoholu. Kurz trvá vo väčšine prípadov jeden deň a treba rátať s poplatkom do 100 dolárov. Kurz je možné robiť online, čo býva často lacnejšou variantou, ale pre začiatočníkov odporúčam absolvovať riadny kurz. Keďže tieto kurzy sú veľmi často vyhľadávané, nebude pre vás žiaden problém nájsť na internete (google a do vyhľadaváča zadať RSA in Sydney) kde a kedy môžete jeden taký absolvovať. 
  • White Card - slúži a je nevyhnutný výlučne pre všetkých záujemcov o prácu na stavbe. Podobne ako som uvádzal vyššie, aj v tomto prípade platí presne to isté, dá sa robiť online, ale odporúčam absolvovať kurz osobne.
  • RCG (Responsible Conduct of Gambling) - potrebný pre záujemcov o prácu v herni, alebo barmani, servírky pracujúci v puboch, v ktorých sa nachádzajú hracie automaty.
  • Pool Lifeguard Package - v prípade záujmu o prácu plavčíka iba v plavárni, je nutné absolvovať 3 dňový kurz, na konci ktorého čakajú každého fyzické testy (plávanie 200 metrov základné štýly do určitého časového limitu) a taktiež zvládnutie 3 teoretických testov (open book testy, počas testov je dovolené používať knihy a materiály nadobudnuté na začiatku kurzu). Kurz predstavuje čiastku približne 450 AUD

Dôležité upozornenie!!! V 99% prípadov Austrália neuznáva certifikáty získané mimo ich územia, alebo získané inou ako Austrálskou inštitúciou a preto sa nepokúšajte vykonávať činnosti ako napríklad (osobný fitness tréner, plavčík a podobne) bez platného a teda Austrálskeho certifikátu (-: Opačne riskujete slušné pokuty, v najhoršom prípade deportáciu.

3, Šetri čas a peniaze

Pri vašom prvom prieskume pracovného trhu odporúčam hľadať najprv vo vašom blízkom okolí. Poriadne sa porozhliadajte a začnite rozdávať životopisy v blízkosti vášho domova. Až keď sa vám nepošťastí nájsť prácu v okruhu 5 km od miesta, kde trávite najviac času počas dňa, až potom začnite hľadať v centre mesta a na iných miestach. Sydney je veľké mesto, preto presun z niektorých oblastí do centra si vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti. V opačnom prípade ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ktoré inak miniete na cestovné.

4, Kamaráti, kontakty, škola

Jeden z ďalších spôsobov a môj najobľúbenejší na získanie práce. Ľudia, ktorí sa poznajú a tvoria určitú skupinu si prácu medzi sebou posúvajú, alebo sa navzájom informujú o iných možnostiach. Ak má niekto z danej skupiny problém dlhšiu dobu nájsť prácu, ľudia (kamaráti, spolubývajúci) sú ochotní sa prinajmenšom opýtať na voľné pracovné miesto na ich pracovisku a odporučiť vás. Prinajhoršom sa vám môže pokojne stať, že prácu nájdete ako ja, keď znenazdajky z jednej predajne na mňa niekto hodil čiapku a vzišlo z toho, že je to môj starý známy kamarát zo Slovenska (-:

Prehľad približných miezd na konkrétnych pracovných pozíciach (Netto)

Ice-cream shopp assistent - 13 AUD/15 AUD

Predavač - 15 AUD/18 AUD

Upratovač - 15 AUD/17 AUD

Čašník - 15 AUD/25 AUD + tringelty

Dokladáč tovaru - 15 AUD/20 AUD

Sťahovák nábytku, skladanie nábytku - 15 AUD/20 AUD

Barman, barista - 17 AUD

Predavač (Kasa) - 17 AUD

Babysitter - 18 AUD - 25 AUD

Pekár - 20 AUD

Plavčík (plaváreň) - 20 AUD

Záhradník - 20 AUD

Umývač okien výškových budov - 25 AUD

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?